Riadené vetranie s tepelnou rekuperáciou prináša nielen zdravšie ovzdušie do budov a miestností, ale aj energetickú úsporu ich obyvateľom. V novostavbách je už takmer nevyhnutnosťou, no stále väčšie množstvo ľudí sa pre jeho zavedenie rozhoduje aj počas rekonštrukcií starších domov. Viete však, ako proces rekuperácie funguje?
Pripomeňme si, že pod zjednodušeným pojmom „rekuperácia” myslíme riadené vetranie, pri ktorom „odpadový” vzduch odčerpávaný z miestností odovzdá svoje teplo čerstvo privádzanému vzduchu z exteriéru.
V porovnaní s obvyklým vetraním cez okná ide o ekologickejší a finančne výhodnejší proces: vďaka rekuperačnému výmenníku k nám totiž čerstvý vzduch prichádza predhriaty a pocit sviežeho a kvalitného ovzdušia v domácnosti či kancelárii dosiahneme bez výraznej straty tepla. Neprichádzame tak o energiu investovanú do vykurovania budovy.
Zároveň vetráme priebežne, vďaka čomu kvalita vzduchu v interiéri zostáva stabilná a neprechádza výkyvmi, na ktoré sme bežne zvyknutí (napríklad ťažký, vydýchaný vzduch po nočnom spánku so zavretými oknami).
Ako riadené vetranie s rekuperáciou prebieha?
Vonkajší vzduch vstúpi cez nasávanie a pokračuje do vzduchotechnickej jednotky, kde okrem iného prechádza filtrami. Tie z neho s vysokou účinnosťou odstraňujú prach a nečistoty, vrátane mnohých alergénov a škodlivín. Rekuperácia je tak ideálnym riešením pre alergikov.
Filtráciou pri vstupe do vetracieho systému zároveň prechádza aj odpadový vzduch z kuchyne, kúpeľne, toalety a pod., a to s cieľom chrániť vetrací systém pred prachom a špinou.
Je pravda, že filtre je potrebné po istom období vymeniť, ide však o veľmi jednoduchý úkon, na ktorý nepotrebujete špeciálne vybavenie ani pomoc odborníka.
V rekuperačnom výmenníku vzduchotechnickej jednotky následne dochádza k odovzdaniu tepelnej energie – už vydýchaný a v domácnosti vyhriaty vzduch odovzdá väčšinu svojho tepla vchádzajúcemu čerstvému, pričom medzi nimi nedochádza k priamemu kontaktu a teda ani k prenosu pachov.
Prúdy privádzaného a odvádzaného vzduchu sú totiž oddelené a výmenu tepla zabezpečujú teplovýmenné dosky medzi nimi. Aj v tomto prípade máte na výber medzi rôznymi možnosťami a materiálmi. Podľa typu výmenníka a prietokového objemu vzduchu môžete „zachrániť” 70 až 95 % tepla, ktoré by vetraním oknami nenávratne uniklo.
Svieži, filtrovaný a už predhriaty vonkajší vzduch prúdi vývodmi do miestností plynule a podľa aktuálnej potreby – bez pocitu prievanu, náhleho chladu či hluku, ktoré by prinášalo klasické vetranie oknami.
ZÁKLADNÉ VÝHODY REKUPERÁCIE TEPLA
- Priveie do domu čerstvý a filtrovaný vonkajší vzduch.
- Výrazne zlepšuje kvalitu vzduchu v interiéri – ideálne pre alergikov alebo astmatikov. Nedostatok vetrania zvyšuje relatívnu vlhkosť v interiéri.
- Kúrenie a chladenie, ktoré sa inak stratí otvorenými oknami, zostane zachované, prakticky povedané, možno nebudete musieť v zime púšťať kúrenie tak vysoko, čo sa rovná úspore účtov za elektrinu. Ak necháte počas kúrenia otvorené okno, môže dôjsť k strate približne 50 % vykurovacej energie.
- Vetranie sa stáva energeticky efektívnym a zároveň funkčným.
- Zabráni rastu plesní a ich poškodeniu odstránením vodnej pary.
- Zníži škodlivé emisie, medzi ktoré patria napríklad toxíny z čistiacich prostriedkov pre domácnosť alebo oxid uhoľnatý, oxid siričitý a oxidy dusíka z kúrenia a chladenia.
- Zabezpečí rovnováhu tlaku – to znamená, že množstvo vzduchu vstupujúceho a vystupujúceho z obytného priestoru je rovnaké.
Centrálna alebo decentralizovaná?
Rekuperácia môže byť centrálna (pre celú budovu) alebo lokálna (v rámci jednej miestnosti či priestoru). Princíp jej fungovania zostáva vo svojej podstate rovnaký, v prípade centrálnej rekuperácie však počítame aj s technickou miestnosťou a potrubím na rozvod vzduchu, zatiaľ čo lokálnej (decentralizovanej) „stačí” malý priestor v miestnosti s obvodovou stenou, čiže stenou v kontakte s exteriérom (na priame nasávanie čerstvého a odvod vydýchaného vzduchu).
Manuálna alebo automatická?
Vetranie s rekuperáciou môžeme vďaka riadiacej jednotke a motore vo vetraní riadiť manuálne, poloautomaticky alebo využiť plne automatický režim na základe doplniteľných senzorov kvality vzduchu. Senzory dokážu sledovať napríklad úroveň oxidu uhličitého, vlhkosť vzduchu a ďalšie parametre, ktoré rozhodujú o komforte bývania a kvalite domácej klímy.
Zloženie vetracieho systému
Hlavnými časťami rekuperačnej mechaniky sú teda interiérové a exteriérové nasávanie a výduchy s ventilátormi, ďalej vzduchotechnická (alebo tiež vetračná) jednotka s filtrami a motorom, riadiaca jednotka (ľubovoľne doplnená o vyššie spomínané senzory) a v prípade centrálnej rekuperácie aj potrubie na rozvod vzduchu do vybraných priestorov.
Ventily na odvod a nasávanie vzduchu v exteriéri sú v ideálnom prípade umiestnené ďalej od seba, aby sa „odpadový” vzduch z domácnosti rozptýlil v povetrí a do systému vstúpil čerstvý vzduch bez vzájomného premiešania.
Rozmiestnenie prívodových ventilov v interiéri však závisí od dispozície bytu či budovy. Na dosiahnutie najvyššieho komfortu, efektívnosti a na zamedzenie prievanu či hluku by malo byť navrhnuté odborníkom. Obvyklé je umiestnenie na stenách, ale v novostavbách nie je nezvyklá ani inštalácia v podlahe.
Ak máte doplňujúce otázky, neváhajte a obráťte sa na nás – naši skúsení odborníci vám radi poradia.